سالها عبور از خاک و شن؛ مردم ۵۲ روستای دلفان «راه» ندارند

گروه استان‌ها- مردم بسیاری از روستاهای شهرستان دلفان به خاطر نداشتن راه دسترسی مناسب از داشتن حداقل‌ترین امکانات محروم شده‌اند و با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

سالها عبور از خاک و شن؛ مردم 52 روستای دلفان «راه» ندارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دلفان، علی‌رغم اقداماتی که تاکنون در حوزه‌‎های مختلفی همچون عمران و زیرساخت انجام گرفته اما در استانی مانند لرستان هنوز نداشتن زیر ساختی مانند «راه» که یکی از حداقل‌ترین امکانات است، آرزو و دغدغه بسیاری از روستانشینان است چرا که به واسطه نداشتن راه دسترسی مناسب، از سایر امکانات نیز محروم شده‌اند.

در شهرستان دلفان نیز که یکی از مناطق محروم استان لرستان به شمار می‌رود این مسئله نمود بیشتری دارد به طوری که برای برخی از نقاط روستایی این شهرستان حتی راه شکافی نیز انجام نشده است و مردم با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند.

براساس آمارهای ارائه شده مسئولان، هم اکنون بیش از 250 کیلومتر از راه‌های روستایی شهرستان دلفان خاکی و شنی است و به گفته فرماندار این شهرستان 52 روستای بالای 20 خانوار راه دسترسی مناسبی ندارند.

بخش‌های میربگ جنوبی، کاکاوند و ایتیوند جنوبی از جمله مناطق محروم شهرستان دلفان محسوب می‌شوند و داشتن راه مناسب نیز یکی از خواسته‌های آنهاست که سال‌های سال منتظر انجام آن هستند.

برای اطلاع از آخرین وضعیت راه‌های روستایی شهرستان دلفان گفت‌وگویی داشتیم یحیی ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس و نورالدین درمنان فرماندار این شهرستان که بدین شرح آمده است.

بسیاری از روستاهای لرستان محروم از داشتن راه

یحیی ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رابطه با وضعیت راه‌های روستایی شهرستان دلفان اظهار داشت: لرستان، استان محرومی است و شاید یکی از استان‌هایی است که بیشترین راه‌های خاکی و شوسه را دارد .

وی افزود: در شهرستان دلفان نیز روستاهای زیادی از داشتن راه دسترسی مناسب محروم‌اند، بر اساس آماری که سال گذشته از حوزه اداره راه دریافت کردم 360 کیلومتر راه خاکی و شوسه در روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان دلفان وجود دارد اما امسال 270 کیلومتر اعلام شد.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس عنوان کرد: روستاهایی که در شهرستان دلفان زیر 20 خانوار جمعیت دارند و راه دسترسی مناسبی ندارند نیز 360 تا 370 کیلومتر هستند و متاسفانه چون راه نداریم بسیاری از مردم مهاجرت کرده‌اند .

ارائه آمارهای غلط و 200 میلیارد تومان اجحاف در حق لرستان

وی عنوان کرد: در بحث بودجه، مجلس امسال یک اعتبار خاصی برای بحث محرومیت‌زدایی گذاشت که متاسفانه به علت آمار غلطی که وزارت راه و مجموعه راهداری به کمیسیون تلفیق داده است میزان اعتبار حوزه راه روستایی استان لرستان حداقل 200 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد .

برخی روستاهای دلفان هنوز راه شکافی نشده‌اند

ابراهیمی بیان کرد: در مناطق از شهرستان دلفان مسیرهایی وجود دارد که هنوز راه شکافی هم نشده‌اند؛ این ظلم‌های تاریخی که در حق لرستان شده است به خاطر سوء مدیریت بی‌تدبیری مدیران ماست و ما باید اینها را فریاد بزنیم و بگوییم که واقعا چرا بعد از 42 سال هنوز مطالبات ما باید«راه» باشد.

وی گفت: در بحث پل‌های تخریب شده از سیل نیز هم اکنون در شهرستان سلسله و دلفان وضعیت خوبی نداریم و هنوز پل‌های تخریب شده از سیل پس از گذشت 2 سال بازسازی نشده است .

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس تصریح کرد: گرچه سال گذشته خیلی تلاش کردیم و بسیاری از پل‌ها ساخته شد اما اگر مانند سالهای گذشته و سال قبل اقدام می‌کردند اکنون شاهد این وضعیت نبودیم؛ پل کاکارضا در طول سال 98 و 99 12 کشته و 125 زخمی داشت مگر ساخت یک پل چقدر طول می‌کشد در حالی که کل پل زال تنها در سه سال ساخته شد .

نور الدین درمنان فرماندار دلفان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان در رابطه با وضعیت راه‌های روستایی این شهرستان اظهار داشت: شهرستان دلفان دارای 113 کیلومتر راه اصلی، 900 کیلومتر راه روستایی و 100 کیلومتر راه عشایری است.

170 کیلومتر از راه‌های روستایی خاکی است

وی با بیان اینکه از 900 کیلومتر راه روستایی 650 کیلومتر آسفالت شده است و 250 کیلومتر نیز شنی و خاکی است افزود: از 250 کیلومتر مذکور 180 کیلومتر شن‌ریزی شده و مابقی خاکی است.

فرماندار دلفان عنوان کرد: در مجموع با احتساب 100 کیلومتر راه عشایری هم اکنون در شهرستان دلفان 170 کیلومتر راه خاکی وجود دارد.

وی بیان کرد: راه دسترسی 52 روستای شهرستان دلفان که بالای 20 خانوار جمعیت دارند شنی و خاکی است که در مجموع 240 کیلومتر است.

محدودیت اعتباری برای رفع مشکل راه‌های روستایی دلفان

درمنان تصریح کرد: جهت آسفالت و رفع مشکلات جاده‌های شنی و خاکی روستاهای این شهرستان چندین جلسه مشترک با مدیر کل راهداری استان، مجموعه دستگاه های مربوطه و مسئولان حوزه عمرانی داشتیم تا نهایت تمرکز خود را برای این منطقه بگذارند.

وی به محدودیت‌های اعتباری اشاره کرد و گفت: راه های دسترسی برخی از مناطق محروم دلفان از جمله میربگ جنوبی، بخش کاکاوند و اتیوند جنوبی مشکل دارند که امسال پیگیری‌های لازم انجام می‌شود تا جایی که اعتبارات امکان می‌دهد آسفالت شوند هم اکنون نیز کار آسفالت یک سری از راه‌ها به پیمانکار سپرده شده است.

وجود 250 کیلومتر راه شنی و خاکی در دلفان

از 900 کیلومتر راه روستایی در شهرستان دلفان بیش از 250 کیلومتر شنی و خاکی است که می‌طلبد مسئولان کشوری برای رفع این مشکل مردم، اعتبارات ویژه‌ای لحاظ کنند تا با آسفالت و بهسازی راه‌های دسترسی آنها سایر محرومیت‌ها نیز یکی پس از دیگری برطرف شود.

و اما مسئولان استانی نیز اگر دغدغه خدمت به مردم را دارند باید با جدیت بیشتری برای رفع مردم این استان قدم بردارند، استانی که علی‌رغم ظرفیت‌های بسیار غنی که دارد هنوز محروم است و پس از گذشت سال‌ها همچنان راه دسترسی باید دغدغه و مطالبه آنها باشد.

با وجود اینکه مردم روستاهای لرستان به خاطر نداشتن راه دسترسی مناسب در مشقت و سختی هستند اما خبرها حاکی از این است که به خاطر عدم ارائه آمار دقیق از وضعیت راه‌های استان متاسفانه 200 میلیارد تومان در حق این استان اجحاف شده است که این موضوع مهم و اساسی پیگیری ویژه‌ مسئولان کشوری را می‌طلبد.

گزارش از سکینه بیرانوند 04 اردیبهشت 1400

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi